ВЕНТИЛИРУЕМИ И НЕВЕНТИЛИРУЕМИ ВИДОВЕ ФАСАДИ
Красивата модерна фасада е визитната картичка на всяка сграда. Дори ако вътрешността на къщата е уютна и удобна за живеене, но отвън изглежда непривлекателна, всички нейни вътрешни предимства и предимства са неутрализирани. Ето защо, когато избирате материали за декориране на фасадата, трябва преди всичко да изхождате от това колко добре ще могат да украсят къщата отвън.
В допълнение, облицовката трябва да помогне за надеждна защита на сградата от различни атмосферни влияния: вятър, дъжд, сняг, замръзване и т.н. Както се казва, няма нищо вечно под слънцето, но ми се иска фасадата да може да издържи без основен ремонт доста дълго време.
За съвременния потребител един от най-важните критерии при избора на фасадно решение е и цената на облицовъчните материали. Желателно е при ниска цена фасадата да изглежда представителна и да е надеждна в експлоатация.
Също така е важно да се вземат предвид показателите за енергийна ефективност на материалите, използвани за проектиране на екстериора на сградата. В края на краищата разходите за енергия непрекъснато се увеличават в наше време. Следователно, колкото по-топла е фасадата, толкова по-малко ще трябва да плащате за отопление на къщата.
Опции за фасадни облицовки
Какви опции за облицовка на фасади предлагат търговските вериги и как да изберете най-подходящата за конкретен потребител? Нека се опитаме да отговорим на тези въпроси.
Една от най-традиционните и популярни опции за облицовка е ЛММ (лек мокър метод) или, на общ език, мазилка. По време на работата с този метод за декориране на фасадата трябва да се извършат много етапи: първо, изравняване на стената, след това нанасяне на лепило, след това изолация, отново слой лепило, след това се монтира специална армировъчна мрежа, нанася се грунд, декоративен слой мазилка и накрая облицовъчен слой боя, който ще трябва да се актуализира на всеки 2-5 години. Съгласете се, процесът е дълъг и скъп. Да, и е малко тежък за основата. Трябва да се има предвид, че преди да продължите с всеки следващ етап на работа, трябва да изчакате, докато предишният слой изсъхне напълно.
А влаго-, енергийно- и пароизолационните свойства на цялата фасада зависят от всеки един от материалите, използвани във фасадната торта. И ако потребителят се опита да спести от поне един от компонентите, било то боя или лепило, това ще повлияе на защитните свойства на цялата облицовъчна система.
Дизайнът на фасадите също използва панелен тип облицовка, така нареченият „сандвич“. Същността му е, че на стената са монтирани панели, изработени от два метални листа, закрепени заедно. Пространството между листовете е запълнено с изолация. Този тип облицовка има много неоспорими предимства: „сандвичът“ се монтира бързо, издръжлив и не изисква поддръжка. Въпреки това, наред с предимствата, панелните фасади имат и значителни недостатъци: малък избор от цветове и форми на облицовъчния материал, изолацията е силно компресирана между панелните листове, в нея има малко въздух – това означава, че преносът на топлина ще бъде По-добре. В края на краищата въздухът е отличен топлоизолатор, тъй като неговите молекули са разположени на по-голямо разстояние една от друга, отколкото в твърди и течни материали. Тъй като панелните облицовки нямат високи енергоизолационни свойства, „сандвичът“ почти винаги се използва за нежилищни помещения (складове, супермаркети, дистрибуторски центрове и др.).
Друго фасадно решение е система за облицовка на зидария. Същността му е, че до (почти точно до) носещата стена на сградата се изгражда стена от облицовъчни тухли или камък. Носещите и „допълнителните” стени са свързани помежду си чрез метална армировка или свързваща система. Този тип фасада е вентилируема и има всички предимства на фасадите от този тип, но е най-скъпата от всички видове облицовки на пазара. И материалът, използван за декорация, има значително тегло.
Какъв вид конструктивно решение, използвано за облицовка на фасадата на сграда, ще има максимални предимства с минимални недостатъци и ще направи къщата красива и в същото време надеждна, предпазвайки я от външни влияния? По наше мнение такива качества има ОВФ, окачена вентилирана фасада.
Наистина, при инсталиране на ОВФ се осигурява пространство от 20-60 mm между облицовъчния материал и носещата стена за вентилация на въздуха. Той осигурява необходимата циркулация на въздуха, за да се отърве от конденза, а облицовъчният материал предпазва системата от външни влияния. Вентилационното пространство и надеждният облицовъчен материал ще поддържат изолацията суха и неповредена. Това означава, че показателите за енергийна ефективност на къща с ОВФ ще бъдат високи. Това ще ви помогне да спестите разходи за отопление през зимата и за климатизация през лятото.
Нека разгледаме по-подробно от какви части се състои едно незаконно въоръжено формирование (или „пай от незаконно въоръжено формирование“) и как „работи“ системата.
- Носеща стена
За монтаж на ОВФ няма значение от какъв материал е направена носещата стена и какъв е нейният външен вид (стига да е издръжлива). Когато използвате сайдинг и фасадни панели, също няма значение дали архитектите са поставили допълнително натоварване върху основата, тъй като тези облицовъчни материали са много леки и няма да натоварят фасадата на сградата.
- Решетка
За летва се използват дървени пръти или метални профили. Процедурата за инсталиране на обвивката е следната:
- Монтаж на хоризонтална обшивка . Прътите са закрепени на разстояние 400-600 мм. В получените джобове се монтира изолация. В този случай необходимата дебелина на изолацията се изчислява въз основа на следните параметри: материал, дебелина на носещата стена, климат, желана енергийна ефективност на къщата. Дебелината на прътите, които се използват за хоризонтална обшивка, също зависи от дебелината на изолацията – те трябва да са еднакви.
- Монтаж на мембраната. За да се запазят енергийно ефективните свойства на изолацията, тя трябва да бъде защитена от излишна влага и атмосферни влияния (като същевременно се остави възможност за излизане на пара от помещението). За целта изолацията е покрита със специална мембрана “Wind Barrier” , която запазва свойствата на материала в продължение на много години. Ако това не бъде направено, изолацията веднага губи средно 20% (минерална – 16%, стъклена вата – 26%) от енергийната си ефективност поради атмосферни влияния и охлаждане (независимо от ТМ на материала). В допълнение към инфилтрацията (предпазва топлоизолацията от въздушния поток във вентилационната междина), мембраната предпазва и от влага – в крайна сметка, ако влагата попадне в изолацията, нейната енергийна ефективност ще намалее до минимум (водата е лош топлоизолатор) .
- Монтаж на втория вертикален ред обшивка. След монтиране на мембраната се монтира вторият ред обшивка – вертикално. Към него ще бъде прикрепен облицовъчният материал. Препоръчителната дебелина на втория ред обшивка е 20-60 мм (получилото се пространство е междината за циркулация на въздуха). Пръчките трябва да бъдат монтирани на разстояние 300-400 mm.
- Монтаж на облицовъчен материал. Последният етап е инсталирането на облицовъчен материал. За ОВФ могат да се използват различни материали: PVC сайдинг, PVC фасадни панели, фасадни бетонни панели, алуминиеви композитни панели, стоманени композитни панели, сайдинг от фиброцимент и т.н. При инсталиране на облицовъчен слой е необходимо да оставите празнина от 150 mm от земята – през нея въздухът ще влезе във вътрешността на ОВФ. Когато избирате материал, трябва да обърнете внимание не само на външния му вид и цената. Също така е необходимо да се вземе предвид способността на носещата стена и основата на сградата да издържат на този материал.
Най-после незаконната въоръжена формация е монтирана и започва вярно да „служи” на дома ни, проявявайки всички свои положителни качества и свойства. И има много от тях! Нека да разгледаме само някои от тези качества.
Предимства на ОВФ
- Поддържа топло- и звукоизолационните свойства на сградите за много дълго време (забавя стареенето на изолацията).
- Дава възможност за добра изолация на сградата, тъй като изолацията се изнася извън сградата – не се губи място вътре в помещението. Това позволява използването на по-дебела изолация. Точката на конденз също се намира на външната стена. След това изсъхва бързо – в крайна сметка голямо количество въздух циркулира вътре в ОВФ.
- Когато използвате лек облицовъчен материал (фасадни панели, винил сайдинг), той не натоварва фасадата на сградата, което ви позволява да спестите от основата.
- ОВФ може да се използва както при изграждане на нова сграда, така и за възстановяване и изолация на съществуваща сграда.
- ОВФ изисква значително по-малко материали от подобни методи за облицовка (ЛММ) – това ще намали разходите ви.
- ОВФ се монтира много лесно и бързо: 100 кв. m фасада може да бъде монтирана от опитен екип от двама души за 2-3 дни, докато монтажът на ЛММ може да отнеме седмици или дори месеци – много зависи от метеорологичните условия, тъй като всеки слой отнема определено време да изсъхне . Също така, използвайки сайдинг и фасадни панели, монтажът може да се извърши при минусови температури, а монтажът на ЛММ е възможен само при температури не по-ниски от +5 градуса.
- Има богат избор от материали за ОВФ – PVC сайдинг, например FaSiding , се счита за най-лесният за инсталиране и не утежнява фасадата. Пазарът предлага много цветове (плътни и цветови комбинации) и форми в различни ценови сегменти. Това позволява на потребителя да избере всеки дизайн за фасадата.
- При използване на ОВФ не е необходимо да се извършва допълнително изравняване на стените (това е много скъпо и отнема много време) – те се изравняват поради правилния монтаж на обшивката.
- Когато външният вид на фасадата омръзне на потребителя или тя стане неизползваема, ще бъде достатъчно да смените само облицовъчния слой, а не цялата система, както при ЛMM (по същество започвате да преоблицовате фасадата на сграда).
- Ако облицовъчният материал не провежда електричество (PVC сайдинг, PVC фасадни панели), ОВФ също действа като мълниезащитен екран и надеждно защитава оборудването на закрито.
- При повреда на облицовъчния материал е възможна частична подмяна на повредените участъци.
- ОВФ елиминира проблема с прегряването на носещата стена през лятото.
- ОВФ, покрит със сайдинг или фасадни панели, е огнеупорен.
- ОВФ е идеално решение за рамкова къща, тъй като такава фасада е лека, не изисква монолитна носеща стена и е възможно да се изолира добре фасадата на сградата.
Ограничения за използването на ОВФ
Когато инсталирате ОВФ, трябва да имате предвид някои ограничения при използването на тази фасадна система, за да избегнете последващи проблеми и недоразумения, а именно:
- Някои видове облицовъчни материали, използвани за ОВФ, не се препоръчват за облицоване на многоетажни сгради (5+ етажа, при условие на 100% покритие на фасадата, без да се броят прозорците).
- Ако нарушите правилата за инсталиране на ОВФ, възникват допълнителни рискове – намокряне на изолацията, загуба на привлекателен външен вид на облицовъчния материал и т.н.
Обобщаване
По този начин използването на ОВФ за облицовка на сгради ще ви помогне да разрешите много проблеми за една нощ: тя ще изолира добре къщата, ще намали консумацията на материали за облицовка, ще забави стареенето на изолацията, ще спести време за монтаж и пари, които трябва да бъдат изразходвани за изравняване на стени, предпазват носещата стена от прегряване през летния период, предпазват от мълнии и пожари и т.н.
Ние сме убедени, че на фона на многобройните предимства и предимства пред други фасадни решения, незначителните ограничения при използването на ОВФ няма да повлияят на решението ви да направите къщата си красива и надеждна благодарение на тази модерна, лесна за инсталиране система за фасаден дизайн с отлични топлоспестяващи качества.